V110B36T200BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110B36T200BN3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Width :
55.88mm
Base Part Number :
V110B36T200
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Isolation :
3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Input (Max) :
154V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Feature :
OVP, UVLO
Package / Case :
9-DIP Module
Max Power Dissipation :
200W
Pin Count :
9
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Mount :
Through Hole
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
9
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Efficiency :
88.7%
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
200W
Input Voltage-Nom :
110V
Packaging :
Bulk
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
36V
Height :
15.748mm
Voltage - Output 1 :
36V
Type :
Isolated Module
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
MINI (200W)
Terminal Form :
PIN/PEG
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
5.56A
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Voltage - Input (Min) :
66V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
V110B36T200BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD