V110B28T200BS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110B28T200BS3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 28V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
9
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Type :
Isolated Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Input Voltage-Nom :
110V
Efficiency :
87.5%
Width :
55.88mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Isolation :
3kV
Package / Case :
9-DIP Module
Reach Compliance Code :
not_compliant
Trim/Adjustable Output :
yes
Pin Count :
9
JESD-609 Code :
e0
Number of Functions :
1
Voltage - Output 1 :
28V
Applications :
ITE (Commercial)
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
PIN/PEG
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Height :
13.716mm
Number of Outputs :
1
Feature :
OVP, UVLO
Voltage - Input (Max) :
154V
Base Part Number :
V110B28T200
Series :
MINI (200W)
Max Output Current :
7.14A
Output Voltage :
28V
Voltage - Input (Min) :
66V
Mount :
Through Hole
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Power (Watts) :
200W
Max Power Dissipation :
200W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
V110B28T200BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD