V110B12H150B2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110B12H150B2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Feature :
OVP, UVLO
Width :
55.88mm
Terminal Position :
Dual
Power (Watts) :
150W
Height :
13.716mm
Efficiency :
87.6%
Mounting Type :
Through Hole
Series :
MINI (150W)
Voltage - Output 1 :
12V
Package / Case :
9-DIP Module
Voltage - Input (Max) :
154V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~100°C
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pin Count :
9
ECCN Code :
EAR99
Type :
Isolated Module
Voltage - Isolation :
3kV
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Form :
PIN/PEG
Base Part Number :
V110B12H150
Max Power Dissipation :
150W
JESD-609 Code :
e0
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Terminations :
9
Voltage - Input (Min) :
66V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Max Output Current :
12.5A
Number of Outputs :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
12V
Number of Functions :
1
Input Voltage-Nom :
110V
Datasheets
V110B12H150B2
Vicor V110B12H150B2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD