V110B12C200BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110B12C200BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
MINI (200W)
Trim/Adjustable Output :
yes
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
9
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Width :
55.88mm
Max Power Dissipation :
200W
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
Package / Case :
9-DIP Module
Applications :
ITE (Commercial)
Mount :
Through Hole
Voltage - Output 1 :
12V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
V110B12C200
JESD-609 Code :
e0
Feature :
OVP, UVLO
Max Output Current :
16.67A
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Min) :
66V
Power (Watts) :
200W
Height :
15.748mm
Mounting Type :
Through Hole
Efficiency :
87%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Input Voltage-Nom :
110V
Number of Terminations :
9
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
154V
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Type :
Isolated Module
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
PIN/PEG
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Output Voltage :
12V
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
V110B12C200BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD