V110B12C150BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110B12C150BN3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Packaging :
Bulk
Output Voltage :
12V
Number of Functions :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
9-DIP Module
Terminal Position :
Dual
Input Voltage-Nom :
110V
Height :
15.748mm
Power (Watts) :
150W
Width :
55.88mm
Voltage - Input (Min) :
66V
Max Output Current :
12.5A
Type :
Isolated Module
Max Power Dissipation :
150W
Efficiency :
87.6%
Voltage - Input (Max) :
154V
Pin Count :
9
Voltage - Output 1 :
12V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Form :
PIN/PEG
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Base Part Number :
V110B12C150
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Through Hole
Series :
MINI (150W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Gold (Au)
Feature :
OVP, UVLO
Number of Terminations :
9
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Qualification Status :
Not Qualified
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
yes
Pbfree Code :
No
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
V110B12C150BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD