V110A48C400BS2
Mfr.Part #
V110A48C400BS2
Description
DC DC CONVERTER 48V 400W
Voltage - Output 1 :
48V
Max Power Dissipation :
400W
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
48V
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Input Voltage-Nom :
110V
Mounting Type :
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Base Part Number :
V110A48C400
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Isolated Module
Width :
55.88mm
Height :
13.716mm
Max Output Current :
8.33A
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Min) :
66V
Series :
Maxi (400W)
Voltage - Input (Max) :
154V
Power (Watts) :
400W