V110A36M400BL3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110A36M400BL3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
PIN/PEG
Output Voltage :
36V
Number of Terminations :
9
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
66V
Number of Functions :
1
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
55.88mm
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Input Voltage-Nom :
110V
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
ITE (Commercial)
Type :
Isolated Module
Max Output Current :
11.11A
Series :
Maxi (400W)
Package / Case :
Full Brick
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Power Dissipation :
400W
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Height :
15.748mm
Voltage - Input (Max) :
154V
Voltage - Output 1 :
36V
Pin Count :
9
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
400W
Trim/Adjustable Output :
yes
Feature :
OVP, UVLO
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
V110A36M400
Efficiency :
88.8%
Voltage - Isolation :
3kV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
V110A36M400BL3
Vicor V110A36M400BL3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD