V110A36M400BG
Mfr.Part #
V110A36M400BG
Description
DC DC CONVERTER 36V 400W
Output Voltage :
36V
Voltage - Input (Max) :
154V
Series :
Maxi (400W)
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Height :
15.748mm
Base Part Number :
V110A36M400
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
400W
Width :
55.88mm
Input Voltage-Nom :
110V
Voltage - Input (Min) :
66V
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
36V
PIN/PEG
JESD-609 Code :
e4
Max Output Current :
11.11A
Power (Watts) :
400W
Efficiency :
88.8%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Finish :
Gold (Au)
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Datasheets
V110A36M400BG
Vicor V110A36M400BG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD