V110A36H300BL2
Mfr.Part #
V110A36H300BL2
Description
DC DC CONVERTER 36V 300W
Max Power Dissipation :
300W
Series :
Maxi (300W)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
300W
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Input Voltage-Nom :
110V
Max Output Current :
8.33A
Pbfree Code :
No
Width :
55.88mm
Output Voltage :
36V
Base Part Number :
V110A36H300
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
36V
Efficiency :
89%
Voltage - Input (Max) :
154V
Voltage - Input (Min) :
66V
Height :
15.748mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
V110A36H300BL2
Vicor V110A36H300BL2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD