V110A36C300B2
Mfr.Part #
V110A36C300B2
Description
DC DC CONVERTER 36V 300W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
154V
Height :
13.716mm
Width :
55.88mm
Max Power Dissipation :
300W
Voltage - Input (Min) :
66V
Base Part Number :
V110A36C300
Power (Watts) :
300W
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
36V
Series :
Maxi (300W)
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Max Output Current :
8.33A
Output Voltage :
36V
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Input Voltage-Nom :
110V
Efficiency :
89%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
V110A36C300B2
Vicor V110A36C300B2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD