V110A28H400BL3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110A28H400BL3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 28V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Package / Case :
Full Brick
Type :
Isolated Module
Number of Terminations :
9
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
PIN/PEG
Efficiency :
87.7%
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
OVP, UVLO
Base Part Number :
V110A28H400
Height :
15.748mm
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Input Voltage-Nom :
110V
Max Power Dissipation :
400W
Max Output Current :
14.28A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
400W
Voltage - Input (Min) :
66V
Trim/Adjustable Output :
yes
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
9
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
28V
Pbfree Code :
No
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
28V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Maxi (400W)
Voltage - Input (Max) :
154V
Width :
55.88mm
Applications :
ITE (Commercial)
Packaging :
Bulk
Datasheets
V110A28H400BL3
Vicor V110A28H400BL3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD