V110A24T400BS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110A24T400BS
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
9
Max Output Current :
16.67A
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
V110A24T400
Pin Count :
9
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Min) :
66V
Efficiency :
86.6%
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
400W
JESD-609 Code :
e4
Type :
Isolated Module
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Power (Watts) :
400W
Input Voltage-Nom :
110V
Series :
Maxi (400W)
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output 1 :
24V
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
55.88mm
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Height :
13.716mm
Terminal Form :
PIN/PEG
Output Voltage :
24V
Pbfree Code :
No
Feature :
OVP, UVLO
Voltage - Input (Max) :
154V
Package / Case :
Full Brick
Trim/Adjustable Output :
yes
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Datasheets
V110A24T400BS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD