V110A24T300BS2
Mfr.Part #
V110A24T300BS2
Description
DC DC CONVERTER 24V 300W
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
not_compliant
Packaging :
Bulk
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Position :
Dual
Voltage - Output 1 :
24V
Not Applicable
Efficiency :
88.9%
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Input (Max) :
154V
Power (Watts) :
300W
Height :
13.716mm
Max Power Dissipation :
300W
Output Voltage :
24V
Input Voltage-Nom :
110V
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Isolation :
3kV
Base Part Number :
V110A24T300
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Width :
55.88mm
JESD-609 Code :
e4
Max Output Current :
12.5A
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Series :
Maxi (300W)
Voltage - Input (Min) :
66V
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
OVP, UVLO
Datasheets
V110A24T300BS2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD