V110A24T300BF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110A24T300BF
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
PIN/PEG
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Output Voltage :
24V
Max Power Dissipation :
300W
Pbfree Code :
yes
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Input Voltage-Nom :
110V
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Series :
Maxi (300W)
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Packaging :
Bulk
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Gold (Au)
Number of Terminations :
9
Type :
Isolated Module
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
24V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height :
13.716mm
Number of Functions :
1
Efficiency :
88.9%
Voltage - Input (Max) :
154V
Applications :
ITE (Commercial)
Pin Count :
9
Feature :
OVP, UVLO
Max Output Current :
12.5A
Base Part Number :
V110A24T300
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
300W
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Isolation :
3kV