V110A15C400BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V110A15C400BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 15V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Output Voltage :
15V
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Output 1 :
15V
Pbfree Code :
No
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Efficiency :
87.4%
Power (Watts) :
400W
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Max Power Dissipation :
400W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Input Voltage-Nom :
110V
Type :
Isolated Module
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Gold (Au)
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Input (Max) :
154V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
V110A15C400
Number of Terminations :
9
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation :
3kV
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Output Current :
26.67A
Feature :
OVP, UVLO
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
55.88mm
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
66V
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
9
Series :
Maxi (400W)
Terminal Form :
PIN/PEG
Mount :
Through Hole
Number of Functions :
1
Height :
13.716mm