UZP1A330MCL1GB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UZP1A330MCL1GB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
7mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Series :
UZP
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Bi-Polar
JESD-609 Code :
e6
Width :
6.6mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Factory Lead Time :
28 Weeks
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.181 4.60mm
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Flat
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Ripple Current @ Low Frequency :
41mA @ 120Hz
Ripple Current :
41mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
16.5μA
Polarity :
NON-POLARIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
10V
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
UZP1A330MCL1GB
Nichicon UZP1A330MCL1GB
UZP 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 41mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can - SMD