UVY2E330MPD
Mfr.Part #
UVY2E330MPD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
UVY
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
33μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tan Delta :
0.2
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
430μA
19 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Radial
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
140mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Length :
20mm
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
224mA @ 10kHz
Datasheets
UVY2E330MPD
Nichicon UVY2E330MPD
UVY 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can