UVR2W4R7MPD
Mfr.Part #
UVR2W4R7MPD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Leakage Current :
184.6μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
20mm
Lead Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dissipation Factor :
0.25 %
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage :
450V
Diameter :
10mm
Ripple Current :
55mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
4.7μF
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
88mA @ 10kHz
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Termination :
Radial
Datasheets
UVR2W4R7MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR2W4R7MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-25°C~85°C, Voltage:450V, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, UVR2W4R7MPD pinout, UVR2W4R7MPD datasheet PDF, UVR2W4R7MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR2W4R7MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVR2W4R7MPD
UVR 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5mm Radial, Can