UVR2D4R7MPD1TA
Mfr.Part #
UVR2D4R7MPD1TA
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Radial, Can
Factory Lead Time :
19 Weeks
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.134mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
UVR
Length :
11.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
EAR99
Voltage - Rated :
200V
Ripple Current @ High Frequency :
88mA @ 10kHz
Ripple Current :
55mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Capacitance :
4.7μF
Diameter :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
5mm
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Datasheets
UVR2D4R7MPD1TA
Nichicon UVR2D4R7MPD1TA
UVR 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 55mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can