UVK1V680MED
Mfr.Part #
UVK1V680MED
Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
68µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
320mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Termination :
Radial
Height :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Dissipation Factor :
0.14 %
Leakage Current :
71.4μA
HTS Code :
Ripple Current :
160mA
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Diameter :
6.3mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
UVK1V680MED
Nichicon UVK1V680MED
UVK 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can