UUN1V471MNQ1ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUN1V471MNQ1ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
UUN
Size Code :
Voltage - Rated DC :
35V
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
885mA @ 10kHz
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Length :
20.1mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tray
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Bipolar
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
470µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Leakage Current :
4μA
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
18mm
Tan Delta :
0.14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Life (Hours) :
2000 hours
Weight :
7.829997g
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
590mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Bi-Polar
Terminal Shape :
Flat
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
19.1mm
Ripple Current @ Low Frequency :
590mA @ 120Hz
Datasheets
UUN1V471MNQ1ZD
UUN 470μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 590mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Bi-Polar Radial, Can - SMD