UUJ0J332MNQ3MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUJ0J332MNQ3MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current :
930mA
Factory Lead Time :
28 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
930mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ High Frequency :
1.0695A @ 10kHz
Published :
Series :
UUJ
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
4μA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated DC :
6.3V
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Capacitance :
3300µF
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
UUJ0J332MNQ3MS
Nichicon UUJ0J332MNQ3MS
UUJ 3300μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 930mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD