UUH1H331MNQ6ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUH1H331MNQ6ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
20.1mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Series :
UUH
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
340mA
Size Code :
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
330µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Flat
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Diameter :
18mm
Tan Delta :
0.12
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Leakage Current :
4μA
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
19.1mm
Packaging :
Tray
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Datasheets
UUH1H331MNQ6ZD
UUH 330μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 340mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - SMD