USP1A101MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USP1A101MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
100μF
Polarization :
Bi-Polar
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current :
110mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarity :
Bipolar
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
165mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
110mA @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5052mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
USP
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Datasheets
USP1A101MDD1TA
Nichicon USP1A101MDD1TA
USP 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 110mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 3.5052mm Radial, Can