URS1E330MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
URS1E330MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
95mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminum
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
190mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Length :
9mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
95mA @ 120Hz
Lead Pitch :
2.0066mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Capacitance :
33μF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
URS
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Diameter :
5mm
Polarization :
Polar
Datasheets
URS1E330MDD1TA
Nichicon URS1E330MDD1TA
URS 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 95mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can