URS1A330MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
URS1A330MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
33μF
Lead Pitch :
2.0066mm
Published :
Dielectric Material :
Aluminum
Voltage - Rated :
10V
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Polarization :
Polar
Diameter :
5mm
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
150mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Series :
URS
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
75mA
Length :
9mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
URS1A330MDD1TA
Nichicon URS1A330MDD1TA
URS 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 75mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can