UPW2G3R3MPH
Mfr.Part #
UPW2G3R3MPH
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Published :
Tan Delta :
0.25
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
3.3μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
10mm
Ripple Current :
36mA
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Height :
20mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
36mA @ 120Hz
Lead Free :
Contains Lead
Leakage Current :
0.1528mA
Polar
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±20%
Datasheets
UPW2G3R3MPH
Nichicon UPW2G3R3MPH
UPW 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 36mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can