UPW2C3R3MPD1TA
Mfr.Part #
UPW2C3R3MPD1TA
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
11.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
HTS Code :
Dielectric Material :
Aluminum
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
36mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Life (Hours) :
3000 hours
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
3.3μF
Ripple Current @ Low Frequency :
36mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Voltage - Rated :
160V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
UPW2C3R3MPD1TA
Nichicon UPW2C3R3MPD1TA
UPW 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 36mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can