UPW2C221MHH
Mfr.Part #
UPW2C221MHH
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
220μF
Additional Feature :
NON SOLVENT-PROOF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
800mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Tan Delta :
0.15
Lead Pitch :
7.493mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Free :
Contains Lead
Life (Hours) :
8000 hours
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
500mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Packing Method :
Tape
HTS Code :
Leakage Current :
1.508mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Ripple Current :
500mA
Series :
UPW
Voltage - Rated DC :
160V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
18mm
Height :
35.5mm
Datasheets
UPW2C221MHH
Nichicon UPW2C221MHH
UPW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 500mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can