UPSD3212A-40T6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPSD3212A-40T6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
52-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 52LQFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
Has ADC :
yes
Package / Case :
52-LQFP
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminations :
52
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Current-Max :
62mA
Memory Size :
80kB
Data Bus Width :
8B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
PWM Channels :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Connectivity :
I2C, UART/USART, USB
Core Size :
8-Bit
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
CPU Family :
Supply Voltage :
5V
Length :
10mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
No
Number of I/O :
37
Core Processor :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Height Seated (Max) :
1.75mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Interface :
I2C, UART, USART, USB
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
52
Packaging :
Tray
Bit Size :
8
Program Memory Size :
80KB 80K x 8
Series :
μPSD
DMA Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Power Supplies :
5V
Frequency :
40MHz
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
2K x 8
Number of Timers/Counters :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
Program Memory Type :
Flash
Base Part Number :
UPSD32
Pbfree Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V