UPM1K271MHD
Mfr.Part #
UPM1K271MHD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
Stock
209
In Stock :
209
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.08
Packaging :
Bulk
Polar
Height :
31.5mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
667mA
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.27A @ 10kHz
Leakage Current :
648μA
Ripple Current @ Low Frequency :
945mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
100MOhm
Capacitance :
270μF
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
80V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
2015
Radiation Hardening :
No
Datasheets
UPM1K271MHD
Nichicon UPM1K271MHD
UPM 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 667mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can