UPM1E680MED1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM1E680MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
6.3mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
5mm
Tan Delta :
0.14
Capacitance :
68µF
Ripple Current @ High Frequency :
260mA @ 10kHz
Length :
11mm
Lead Pitch :
2.4892mm
HTS Code :
Published :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
25V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
UPM
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
160mA
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Impedance :
360mOhm
Leakage Current :
0.051mA
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Datasheets
UPM1E680MED1TA
Nichicon UPM1E680MED1TA
UPM 68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 160mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can