UPM1A271MED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM1A271MED
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
6.3mm
HTS Code :
Lead Pitch :
2.5mm
Published :
Tan Delta :
0.19
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mount :
Through Hole
Height :
15mm
Capacitance :
270μF
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Impedance :
200mOhm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
405mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
300mA
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
UPM
Leakage Current :
0.081mA
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UPM1A271MED
Nichicon UPM1A271MED
UPM 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can