UPA1E271MPD1TD
Mfr.Part #
UPA1E271MPD1TD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
409.5mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Length :
11.5mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Impedance :
90mOhm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
270μF
Ripple Current :
409.5mA
Datasheets
UPA1E271MPD1TD
Nichicon UPA1E271MPD1TD
UPA 270μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 409.5mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can