UMV1HR22MFD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMV1HR22MFD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Stock
63
In Stock :
63
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Height :
5mm
Capacitance :
0.22µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.12 %
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
2009
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Polarization :
Polar
Leakage Current :
3μA
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lead Pitch :
1.5mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
2.6mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packing Method :
Tape
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Series :
UMV
Tolerance :
±20%
Diameter :
4mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Life (Hours) :
5000 hours
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
2.6mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.9mA @ 10kHz
Datasheets
UMV1HR22MFD
Nichicon UMV1HR22MFD
UMV 0.22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.6mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can