UMP1V3R3MDD
Mfr.Part #
UMP1V3R3MDD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
16mA
Capacitance :
3.3μF
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
10μA
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
5mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
24mA @ 10kHz
Polarization :
Bi-Polar
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packing Method :
Tape
HTS Code :
Lead Pitch :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
16mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Through Hole
Height :
5mm
Datasheets
UMP1V3R3MDD
Nichicon UMP1V3R3MDD
UMP 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 16mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2mm Radial, Can