UMA1C330MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMA1C330MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
33μF
Length :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
49mA
Series :
UMA
Ripple Current @ High Frequency :
73.5mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
6.3mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
49mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
UMA1C330MDD1TE
Nichicon UMA1C330MDD1TE
UMA 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 49mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can