ULS-5/20-D48P-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ULS-5/20-D48P-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
8-DIP Module, 1/16 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 100W
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
8
Type :
Isolated Module
Feature :
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
ECCN Code :
EAR99
Width :
22.9mm
Mount :
Through Hole
Input Voltage-Nom :
48V
Series :
ULS (100W)
Number of Functions :
1
Output Current :
20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Efficiency :
91%
Voltage - Isolation :
2.25kV
Number of Outputs :
1
Isolation :
Isolated
Max Output Current :
20A
Height :
10.16mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Max Power Dissipation :
100W
Package / Case :
8-DIP Module, 1/16 Brick
Number of Terminations :
8
Size / Dimension :
1.30Lx0.90W x 0.40 H 33.0mmx22.9mmx10.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Voltage - Input (Min) :
36V
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Input (Max) :
75V
Depth :
33mm
Output Power :
100W
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Position :
Dual
Current - Output 1 :
20A
Mounting Type :
Through Hole
Control Features :
Enable, Active High
Nominal Input Voltage :
48V
Output Voltage :
5V
Radiation Hardening :
No
Datasheets
ULS-5/20-D48P-C
Murata Power Solutions ULS-5/20-D48P-C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB
    CONN SOCKET 22-26AWG CRIMP
    CONN HSG 6POS
    CMC 4.7MH 400MA 2LN SMD
    CMC 470UH 700MA 2LN SMD