ULS-12/8.3-D48P-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ULS-12/8.3-D48P-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
8-DIP Module, 1/16 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Mount :
Through Hole
Current - Output 1 :
8.3A
Output Current :
8.3A
Output Voltage :
12V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
8
Efficiency :
92%
Feature :
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Terminal Form :
PIN/PEG
Type :
Isolated Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
100W
Series :
ULS (100W)
Height :
10.16mm
Terminal Position :
Dual
Nominal Input Voltage :
48V
Voltage - Input (Min) :
36V
Applications :
ITE (Commercial)
Width :
22.9mm
Number of Terminations :
8
Package / Case :
8-DIP Module, 1/16 Brick
Max Output Current :
8.3A
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Voltage - Isolation :
2.25kV
Trim/Adjustable Output :
yes
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
16 Weeks
Input Voltage-Nom :
48V
Output Power :
99.6W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
75V
Control Features :
Enable, Active High
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.30Lx0.90W x 0.40 H 33.0mmx22.9mmx10.2mm
Length :
33mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
ULS-12/8.3-D48P-C
Murata Power Solutions ULS-12/8.3-D48P-C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB
    CONN SOCKET 22-26AWG CRIMP
    CONN HSG 6POS
    CMC 4.7MH 400MA 2LN SMD
    CMC 470UH 700MA 2LN SMD