ULM4.7M50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ULM4.7M50
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4.7 µF
Package / Case :
Radial, Can
Ratings :
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
Lead Spacing :
0.059" (1.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Package :
Bag
Series :
ULM
Datasheets
ULM4.7M50
NTE Electronics, Inc. ULM4.7M50
ULM 4.7 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.157" Dia (4.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can