UKZ1E221MHM1TO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKZ1E221MHM1TO
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UKZ
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Applications :
Audio
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
370mA @ 100kHz
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
25V
Polarization :
Polar
Packaging :
Tape and Box (TB)
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitance :
220μF
Mounting Type :
Through Hole
Height :
20mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Datasheets
UKZ1E221MHM1TO
Nichicon UKZ1E221MHM1TO
UKZ 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can