UKT1V471MPD1TD
Mfr.Part #
UKT1V471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
460mA @ 120Hz
e3
Voltage - Rated :
35V
ROHS3 Compliant
Length :
16mm
HTS Code :
Capacitance :
470µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Diameter :
10mm
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
460mA
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Datasheets
UKT1V471MPD1TD
Nichicon UKT1V471MPD1TD
UKT 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 460mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C 5.0038mm Radial, Can