UKT1H330MDD1TA
Mfr.Part #
UKT1H330MDD1TA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±20%
Published :
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
1000 hours
Polarization :
Polar
Diameter :
5mm
Ripple Current :
90mA
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminum
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
UKT
Length :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
UKT1H330MDD1TA
Nichicon UKT1H330MDD1TA
UKT 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can