UKT1E102MPD1TD
Mfr.Part #
UKT1E102MPD1TD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current :
680mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
680mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
782mA @ 10kHz
UKT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Polarity :
POLARIZED
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Length :
20mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Published :
Datasheets
UKT1E102MPD1TD
Nichicon UKT1E102MPD1TD
UKT 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 680mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C 5.0038mm Radial, Can