UKL1V680MPD1TD
Mfr.Part #
UKL1V680MPD1TD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL
Stock
966
In Stock :
966
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
3.5052mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35V
UKL
Ripple Current :
230mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
460mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
68µF
Polarization :
Polar
Published :
2015
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
UKL1V680MPD1TD
Nichicon UKL1V680MPD1TD
UKL 68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 230mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can