UKL1H330KPDANATD
Mfr.Part #
UKL1H330KPDANATD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
19 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Terminal Pitch :
3.5mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Dielectric Material :
Aluminum
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
33μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
220mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current :
165mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
110mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
11.5mm
Diameter :
8mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
UKL1H330KPDANATD
Nichicon UKL1H330KPDANATD
UKL 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 165mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can