UKL1C152KHD1TN
Mfr.Part #
UKL1C152KHD1TN
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
HTS Code :
Length :
25mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.15A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.3225A @ 10kHz
Capacitance :
1500μF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
1.15A
Diameter :
16mm
Datasheets
UKL1C152KHD1TN
Nichicon UKL1C152KHD1TN
UKL 1500μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.15A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can