UKA1V332MHD
Mfr.Part #
UKA1V332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Polar
Height :
35.5mm
Lead Pitch :
7.493mm
Through Hole
Diameter :
16mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
1.61A
Ripple Current @ High Frequency :
1.8515A @ 10kHz
Capacitance :
3300µF
Leakage Current :
4μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.61A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tan Delta :
0.22
Datasheets
UKA1V332MHD
Nichicon UKA1V332MHD
UKA 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.61A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can