UJ4SC075018B7S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UJ4SC075018B7S
Manufacturer
UnitedSiC
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet
Download
Description
750V/18MOHM, N-OFF SIC STACK CAS
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
UnitedSiC
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
750 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
23mOhm @ 50A, 12V
Package / Case :
Mounting Style :
SMD/SMT
FET Feature :
Base Product Number :
UJ4SC075
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
12V
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Subcategory :
Transistors
Power Dissipation (Max) :
259W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id :
6V @ 10mA
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
JFETs
Packaging :
Cut Tape
Supplier Device Package :
D2PAK-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
72A (Tc)
Series :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1414 pF @ 400 V
Transistor Polarity :
N-Channel
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Product Category :
JFET
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
37.8 nC @ 15 V
FET Type :
P-Channel
RoHS :
Details
Datasheets
UJ4SC075018B7S
UnitedSiC UJ4SC075018B7S
P-Channel Cut Tape 23mOhm @ 50A, 12V ±20V 1414 pF @ 400 V 37.8 nC @ 15 V 750 V TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
UJ4SC075018B7S Overview
The maximum input capacitance of this device is 1414 pF @ 400 V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 750 V in order to operate.
UJ4SC075018B7S Features
a 750 V drain to source voltage (Vdss)