UJ4C075044B7S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UJ4C075044B7S
Manufacturer
UnitedSiC
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet
Download
Description
750V/44MOHM, N-OFF SIC CASCODE,
Stock
198
In Stock :
198
Manufacturer :
UnitedSiC
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Product Category :
JFET
Series :
FET Type :
P-Channel
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Subcategory :
Transistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number :
UJ4C075
Drain to Source Voltage (Vdss) :
750 V
Mounting Type :
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
12V
Package / Case :
Brand :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35.6A (Tc)
Power Dissipation (Max) :
181W (Tc)
FET Feature :
Vgs(th) (Max) @ Id :
6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
37.8 nC @ 15 V
Vgs (Max) :
±20V
Product Type :
JFETs
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
56mOhm @ 25A, 12V
Transistor Polarity :
N-Channel
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
D2PAK-7
Package :
Digi-Reel?
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1400 pF @ 400 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Packaging :
Cut Tape
Datasheets
UJ4C075044B7S
UnitedSiC UJ4C075044B7S
P-Channel Cut Tape 56mOhm @ 25A, 12V ±20V 1400 pF @ 400 V 37.8 nC @ 15 V 750 V TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
UJ4C075044B7S Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 1400 pF @ 400 V.The transistor must receive a 750 V drain to source voltage (Vdss) in order to function.
UJ4C075044B7S Features
a 750 V drain to source voltage (Vdss)